wtorek, 16 lutego 2016

Troszkę o Pieninach

 Jednym z najpiękniejszych natomiast w największym stopniu poetycznych pasm górzystych w Polsce jest pręga Pienin, charakteryzujące się podniebnymi modłami skalnymi sformowanymi newralgicznie spośród wapniaków jurajskich. Od chwili południa Pieniny graniczą spośród pasmem Magury Spiskiej, tudzież od chwili północy z Gorcami oraz Pasmem Radziejowej. Przepływająca na krzyż zupełne Pieniny jedna spośród największych górzystych rzek w Polsce - Dunajec, porcjuje je na trójka frakcyj: Pieniny Spiskie rozciągające się między Dursztynem natomiast Niedzicą spośród najważniejszym zenitem Ogień (883 m n.p.m.), Pieniny Odpowiednie leżące pomiędzy Czorsztynem zaś Szczawnicą oraz Obcisłe Pieniny rozciągające się między Dunajcem na wysokości Szczawnicy tudzież przełęczą Separuje na wschodzie.Najbardziej tajemnicze zaś znane są Pieniny Słuszne z najwyższym wierchem - Okrąglicą (982 m n.p.m.), stosowną do masywu Trzech Koron.
Szczyt Trzech Koron
Trzy korony w Pieninach

Dziwacznie wiodący prym kulminacja Pienin znajduje się w Pieninach Małych dodatkowo jest przed Rozległa (1052 m n.p.m.).Z wierchów Trzech Koron prolonguje się pyszna mnogość rzadkiej w wielkości europejskiej atrakcji turystyczno-krajobrazowej rejonu - spływu tratwami zwrotem Dunajca.Początkowo spływ rozpoczynał się u podnóży niedzickiego zamku w Przełomie Czorsztyńskim wszak w stosunku z konstrukcją przeszkodzie natomiast wyszukanych zasobników wodnych, przystań flisacką przekazano aż do Sromowiec Wyżnych-Kątów. Owo otóż to z tego miejsca corocznie, odkąd kwietnia do końca października rozpoczynają spływ tępymi tratwami wtrąceni w swoim zawodzie orylowie. Trasa spływu aż do Szczawnicy, biegnąca licznymi pętlami wielokrotnie z impulsywnymi zwrotami mianowanymi poprzez Dunajec, oblicza 18 km natomiast bije się ją w cugu 2,5 godziny.
Przełom Dunajca
Spływ tratwami przełomem Dunajca
 Krajobrazy na dochodzące aż do 500 m wielkości przeszkody skalne zapaćkają ćmom globtroterów admirować śliczne krajobrazy oraz pojedynczą naturę Pienin, tudzież przede wszystkim dają niezapomnianych zachować się.Masyw górzysty Trzy Fermat owo wizytówka Pienin Godziwych.
Więcej info na stronie firmowej http://podwierzba.eu/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz